Sosyal Medya’nın Toplumsal Yaşama Etkileri

Sosyal Medya’nın Toplumsal Yaşama Etkileri

Sosyal medya demişken yeni iletişim teknolojilerinin ortaya çıkardığı yeni toplumsal yaşamı yazmamak olmazdı.  Dijitalleşen dünyada, yaşamlarımız sanallaşmaya başladı. Toplumsal ilişkilerimiz zayıfladı. Akraba, arkadaşlık ve iş ilişkilerinde yeni problemler ortaya çıktı. Davranışlarımızda bazı değişiklikler oldu.

Bye Bye Hepiniz

İnsanlar artık bütün işlerini dijital ortamlarda yürütüyor. Kaleme olan sevgimiz azaldı. Silgi ve açacak kullanımını yalnızca nostalji olarak yapıyoruz. Defter, kitap ve ajanda kullanımları ortadan kalkmak üzere. Kapital yaşamın olmazsa olmazı olan paranın bile artık ortalıkta dijital bir meta olarak el değiştirmesini seyrediyoruz. Dokunamıyoruz, hissedemiyoruz, göremiyoruz… dijital rakamlardan ibaret olmaya başladı.

Görüyorum

Görüntülü görüşme ile yüzyüze iletişime büyük darbeler vuruldu. Artık eski sıcaklıklar, yerini sanal ortamın bize sunduğu sinyallere bıraktı.  Görüntü ne kadar da net olsa, özellikleri ne kadar da HD olsa, birebir iletişimin verdiği sıcaklıklar unutulmaya başlandı.

Bayramınızı En içten dileklerimle kutlar…..??

Keza bayram, kandil, törenler gibi özel günlerin kutlanması da belli bir evre geçirdi. Önceleri ziyaret eder, el öperdik. Sonraları, telefon eder olduk. Daha sonraları, SMS gönderir olduk. En son da görüntülü görüşme ve Sosyal ağlardan mesajlar gönderir olduk. Şimdilerde ziyaret yerine sosyal ağları kullanıyoruz.  Bütün bunlar, bizim toplumsal yaşam içerisinde sahip olduğumuz belli başlı insani özellikleri yitirmemize neden oldu.  Samimiyeti kaybettik. Başsağlığı, geçmiş olsun, iyi günler, iyi sabahlar, günaydın, nasılsınız, gibi samimi ifadelerin yerini, “mrb, slm” gibi basit anlamsız soğuk kelimeler aldı.

Ne güzel Fotoğrafların Var

Hepimizin ortak şikayetlerinden birisi, Facebook listemizde olan bazı arkadaşlarımızla günlerce, haftalarca, aylarca selamsız sabahsız “online” zaman geçiriyoruz. Oysa onunla “canlı” karşılaştığımızda birbirimizin yayınladığı fotoğraflardan, iletilerden, komik, eğlenceli videolardan bahsedebiliyoruz. Birbirimizi görüyoruz; fakat samimiyeti unuttuğumuz için selamlaşmak aklımıza gelmiyor. Umursamıyoruz, farkında değiliz, farkedemiyoruz…

Bir Güzel Söz Benden

Eğer insan farketme ve sorgulama duygusunu kaybederse, hayatta mağlup olmak için çoktan kazanmış demektir.  (Ali Yıldırım)

Birbirinizi farkedin. Sanal yaşamların önünüze koyduğu eğlenceli,  dikkat dağıtan, gerçeklerin üstünü örten, dalgın bir yaşam sunan bu ortamı çok daha dikkatli kullanın. Toplumsal değerlerinizi kaybetmeyin. Kendinizi kaybetmeyin.

Ali Yıldırım


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir