sosyal medyayı bilmeyen “sosyal medya uzmanları”

Networking
Bugün Twitter “timeline”nımda “scroll” yaparken Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail hocanın  (Hakkı Polat) bir tivitiyle karşılaştım. İsmail hoca tivitinde Ey yönetici, bir etkinlikte konuşurken sunumunu trend, rakam ve klişelerden ziyade insana dair gözlem ve öykülerle donat; Çünkü fark orada!” diyordu. Yazının çıkış noktası aslında bu tivit.

Tivite gelen yorumlar da manidar tabi;

@ogulcansakbulut: “ve mümkünse kendini övmekten ziyade işini anlat.

@ercumentb: “deneyim planlaması ve yönetimi de bu farkı yaratarak oluşuyor. Her sunum ayrı bir deneyim planlaması ve yönetimi bence!

@setsturan: “o dedigini yapabilmek icin rapor, sunum okumak disinda analist ve vizyoner de olmak lazim. cok sey istiyorsun garibanlardan; )”

İsmail hocanın dikkat çektiği konu önemliydi. Yöneticilerin sosyal medyayı anlamadan anlatmaya çalışması, kendilerini sunum sırasında gülünç duruma düşürüyordu.

Benim dikkat çekmek istediğim konu ise, ortalıkta sosyal medyayı anlatan yüzlerce sosyal medya uzmanı olması. Her yerde bir sosyal medya eğitimi ve etkinliği. Her yerde sosyal medya uzmanı olmuş insanlar ve yeni medyayı anlatıyor. Kardeşim, sen ne zaman uzman oldun, ne zaman araştırma yaptın, ne zaman kavradın bu medyayı. Bir blog kurmuş, üç haber yayımlamış, etkinliklerde bunu anlatıp duruyorlar.

Facebook kaç kişi oldu?

Günde kaç tane tivit atıldı?

İnsanlar neyi beğeniyor?

Kimler sosyal medyayı ne için kullanıyor?

Kardeşim, sosyal medya sunumlarında bunu anlatmak artık eskidi. İsmail hocanın dediği gibi “gözlem ve öykü” üzerinden yeni medyaya yaklaş. Kesin ifadelerden kaçın.

Sosyal medya, kuralları olmayan bir mecra. Dolayısıyla genel kabul gören davranışlar henüz oluşmadı. Sosyal medya uzmanı olarak ortalıkta dolaşıp, herhangi bir araştırma ve inceleme yapmadan, geleceğe yönelik tahminler yapmayın. Mashable’dan iki haber okuyup, sunum hazırlayıp, etkinliklerde kendinize “guru” muamelesi de yapmayın.

Üniversitelerin eğitim merkezleri de sosyal medya eğitimi vermeye başladı. Bilgisayar kullanmayı bilmeyen akademisyenler sosyal medya eğitimini nasıl verecek merak ediyorum. Mail atmayı yeni öğrenen hocaların, sosyal medya eğitimi vermeye kalkması da gülünç .

Sosyal medyaya ilgi duyan insanlar sosyal medya ile ilgili eğitim programlarına başvururken, eğitimcinin konu hakkındaki geçmişine bakarsa iyi olur. Sosyal medya etkinliklerine parayla satın aldığı “follower” sayesinde fenomen olmuş sosyal medya uzmanları katılıyor, dikkatli olun. Twitter’da 10 bin takipçiye sahip adamlar uzman olup eğitimler veriyor. almayın.

Sosyal medya son zamanlarda o kadar kullanılmaya başlandı ki, sanki itibarını yitirmiş gibi. Ne akademik bir geçmiş, ne bir araştırma ve inceleme var. ağızda sakız oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir