Steve Jobs’ın ardından “Iphone”

Hiç şüphesiz Steve Jobs Iphone’nun tabiri caizse annesiydi.  Steve, pazarlama ve teknolojinin var olan tüm trendlerini alt üst ederek  yaratmıştı bu akıllı telefonu. “Biz insanların yerine hayal ederiz” diyerek yola çıkmıştı. Sırasıyla iphone, iphone 3G, iphone 4 ve son olarak iphone 4S piyasaya sürülmüştü; fakat Steve 4S’i görememişti. Hayalinde iphone 5 ile seriyi bitirip yeni bir teknoloji vardı, yaşamı buna izin vermedi.

Forbes onun için; ” O başarılı değil, yaratıcı ve dahiydi, Dünyaya damga vuran adamdı” der. Haklıydı. Hiç beklenilmeyen özellikte ve tasarımda yepyeni bir ürün geliştirmişti. Yaratıcıydı, telefonu kulağınıza götürdüğünüzde dokunmatik özellik kilitleniyordu, dahiydi telefonu salladığınızda müzik değişiyordu.

Aynı zamanda da kurnazdı. Pazarlamada sınır tanımayan, tüm kuralları ve etik değerleri de altüst eden bir yapıya sahipti. Bir keresinde,  Mac yazılımları kurulum aşamasında Xerox’dan çaldığı bilgi için Jobs, “Yani, Picasso’nun bir sözü vardır: ‘İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar.’ Biz de parlak fikirleri çalmaktan utanmadık hiç” demişti. Aynı Jobs, “O fotokopiciler bir bilgisayarın neler yapabileceğinden habersizdiler” demişti. Xerox’dan çaldıkları bilgiyle bilgisayarın temelini atmıştı.

Peki, Samsung ve HTC gibi akıllı telefonun diğer oyuncuların Steve’in ardından saldırıya geçerek peş peşe yeni telefonlar çıkarması ve daha üstün özellikler eklemesi, Apple’ın gelecekte akıllı telefon piyasasından saf dışı kalmasına yol açar mı? şahsi kanaatim malesef Apple, Steve Jobs gibi bir dahiyi bir daha bulması zor. Bu yüzden iphone kategorisinde HTC olmasa bile Samsung’a boyun eğeceği kanaatindeyim. Iphone 5’in de çıkmamasının ardında Steve’in hastalığı yatıyor olabilir. 3GS bile bu yüzden beklenmedik strateji değişikliğinin bir ürünü olabilir. Samsung Galaxy Note’un hem telefon, hem pad olarak kullanılması, daha büyük ekran alternatifi ve daha özellikli ince detaylar sunması, hızlı işlemci ve ekran çözünürlüğü, Apple’ın iphone 4S’ini ezip geçiyor. 4’ten farklı olarak 8 mg kamera ekleyen Apple, görüntüde ve içerikte çok fazla değişikliğe gitmedi. Steve’in ölümü de bu stratejilerin yarım kalmasında büyük etken. Iphone’un geleceği pek parlak görünmüyor. Yaratıcısını kaybeden bir ürün, yeni doğmuş bir bebeğin savunmasızlığı gibi.

Bu zamana kadar Apple, pazarlama ve satış stratejilerinde de Steve Jobs’ın dehasından faydalanıyordu. iphone 3’ten sonra 3GS’de çok fazla değişiklik olmamasına karşın büyük satış gelirleri elde edilmişti. Keza, iphone 4S ile de bu seri devam ediyor. Peki bundan sonra bu lale devri Apple için devam eder mi, bilinmez. Fakat, rakiplerin ataklarına karşı koyabileceği bir telefon üretilir mi, en azından bir teknoloji yılı beklenmiyor. bir teknoloji yılı da, gerçekten çok uzun bir süre. biliyoruz ki, zaman ve teknoloji çok çabuk geçiyor. Samsung, HTC, Sony, ve Ericsson aldı başını gidiyor. Buna, Nokia da eklenince Apple, bilgisayar ve ipad ürün gamında yoluna devam edecek gibi görünüyor.

Son olarak Apple, iphone’da ekran genişliği ve rakiplerden farklı teknolojiler sunmadığı sürece yeni iphone’da başarıyı yakalayacağı aşikar. Şahsen, iphone’dan soğumuş ve samsung’a sıcak bakan bir kullanıcı olarak tavsiyem, artık benim yerime hayal edemezsin, en iyisi, rakiplerin yerine haya et Apple.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir