“Twit’in Bol Olsun”

“Twitin Bol Olsun”

Geleneksel yaşam tarzları yerini yeni iletişim teknolojilerinin getirdiği sanal yaşam tarzlarına bıraktı.  Artık sosyal ağlardan sesimizi duyurur hale geldik. Twitter’dan ölüm haberlerini takip ediyor, Facebook’tan en ilginç videoları izliyoruz.

Peki, sosyal medya toplumsal yaşama ne derece etkili oluyor?

Evlilikler, boşanmalar ve kişiler arası iletişimdeki rolü  nedir?

Eyfel kuleli profil fotoğrafı için Paris’e giden facebook kullanıcıları, beğenmediği mekanı alelacele Twitter’da yayınlayıp kötüleme çalışmaları, sevdiği videoları “noolur paylaşın” derken “billboard” görevi gördüğünü farkedememe rezilliği, anlamını kavrayamadan yayınlanan ingilizce commentler…

Benden habersiz nasıl statünü değiştirirsin?

Çiftler arasında yaşanan bütün ilişkileri facebook ve twitter üzerinden takip edebiliyoruz. Bir kere selam verdiğimiz ve facebook’ta arkadaş olduğumuz  kişilerin bütün özelini öğrenebiliyoruz. Evlenen, boşanan, ilişkiye başlayan kullanıcılar bunu ilk olarak facebook ve twitter’da duyuruyor.

Sorular Sorular…

Bunu bu kadar önemli hale getiren nedir? Neden bir kaç yılda  özel yaşantımızı bu derece  paylaşır hale geldik?  sosyal ağların bize kazandırdığı ne gibi avantajlar var? Sosyal ağları gerektiği gibi bilgi edinme ve gündem takibi amaçlı kullanabiliyor muyuz?

Gelecek 10 yıllar içerisinde internet yaşamının geleceği ne olacak? Sosyal ağlarda daha ne gibi yenilikler ortaya çıkacak?

Karşılıksız Dost “Facebook”

Ne zaman sinirlensek, üzülsek, kızgın olsak, mutlu olsak, facebook duvarımız o yönde şekilleniyor. Bütün duygularımızı artık facebook ile paylaşır hale geldik. Nitekim karşılıksız dostumuz oldu. Herşeyi dinliyor. Hiç birşeye karşı gelmiyor.  Bütün zorluklara katlanabiliyor. istediğiniz kadar söyleyebilir, istediğiniz kadar konuşabilirsiniz.

Sorular Sorular…

Yoksa facebook gerçek dostlukları öldürüyor mu? acılarla, üzüntülerle geçen tartışmaların yaşandığı dostlukların yerine hiç tartışmasız facebook dostluğu mu başlıyor?

Yuu’ Tup

İnternet kullanıcıları, tek tıkla milyonlara ulaşabiliyor. İlginç bir video hazırlayabilen, bir anda bütün izleyicilerin duvarında yani gözleri önünde olabiliyor.  Tek yapmanız gereken,  farklılık yaratmak. Kitlelerin ortak beğenilerini keşfetmek.  Bütün sosyal ağların ve diğer internet sitelerinin birbirine bağlanmaya başladığı şu günlerde, uygulamaları ve gündemi takip etmek çok daha kolaylaştı. Eğer pratik bir kullanım istiyorsanız, gereksiz bilgi kaynaklarından uzak durun. Her gördüğünüz sayfayı takip etmeyiniz. Beğenmeyiniz.  Mesaj bombardımanına tutulmak istemiyorsanız “Like” lardan uzak durun…

“Twitin Bol Olsun”

Cenaze törenlerinde artık “hakkınızı helal ediyormusunuz?” değil “twitlerinizi helal ediyormusunuz?” soruları yer alacak.  “Toprağın bol olsun” yerine “twitlerin bol olsun” diyebiliriz.

Ali Yıldırım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir