Twitter Yasağının Gölgesinde Halkla İlişkiler Mesleği

twitter logoSon iki yılda Türkiye’de yaşanan bazı olaylar sebebiyle Türkiye, siyasetle yatıp, siyasetle kalkar hale geldi. Twitter başta olmak üzere yeni kitle iletişim araçları toplumun büyük bir kısmını siyasallaştırıp, partizanlaştırmıştır. Aynı zamanda sosyalleştirip, bütünleştirmiştir. 2013 Haziran Gezi Parkı olaylarıyla birlikte siyasi gündem, özellikle iş dünyasını baskı altına almış, borsa 90’lardan 60’lı rakamlara gerilemiştir. İthalat ve ihracat rakamlarının dengesizliğiyle birlikte bir çok iş kolu da siyasi gündem dolayısıyla mağdur duruma düşmüştür.

Hem toplum, hem de özel-kamu iş dünyası siyasi istikrarsızlık sebebiyle sistemsel sorunlarla birlikte psikolojik travmalar yaşamıştır. Son olarak Twitter’ın Türkiye’de erişime kapatılması, özellikle iletişim mesleği açısından çok büyük bir problem ortaya çıkarmıştır. Bunun toplumsal boyutunu da belirtmek gerekir. Sadece iş dünyası açısından ele almak biraz abes kaçabilir. Twitter günümüzde siyasi güç elde etmiş örgütlü yapıların karşısında etkili bir muhalefet aracı olarak varlığını sürdürmektedir. 2010 Arap Baharı sırasında diktatörlükle yönetilen yapılara karşı büyük bir mücadelenin bir parçası olarak sanal dünyada mücadeleye destek vermiştir. Twiter, bu yüzden diğer sosyal ağlar açısından büyük paya sahiptir.

Halkla ilişkiler mesleği açısından da Twitter önemli bir iletişim aracıdır. Bugün Türkiye’de 12 milyon Twitter kullanıcısı vardır. Bu kullanıcıların yüzde 70’den fazlası Twitter’ı mobil olarak kullanmaktadır. Bu da aslında her an İnternete ve sosyal ağlara bağlı bir kullanıcı kitlesini işaret etmektedir. Durum böyle olunca, özel ve kamu kurumları vatandaşlara veya müşterilere ulaşmak için Twitter kanalını kullanmaktadır. Geleneksel medya araçlarına nazaran, kurumlar müşterileriyle veya vatandaşlarla doğrudan iletişim kurarak, diyaloğa dayalı ilişkiler kurmaktadır.

Son zamanlarda Twitter ve Facebook üzerine şirketlerin pazarlama departmanları ayrı bir bütçe ayırarak, çeşitli kampanya ve etkinlikler düzenlemektedir. sosyal medya ajansları, Twitter üzerinden müşteri için bir çok hizmet yerine getirmektedir.

Halk, Twitter aracılığıyla ülkesinden ve dünyadan anında bilgiler almakta, bilgiler paylaşmaktadır. Yeni kamusal alan olarak ortaya çıkan Twitter, tüm dünyada özellikle siyasi kampanyalarda etkililiğini kanıtlamış, siyaseti baskı aracı olarak kullanan yapılara karşı muhalif bir duruş sergilemiştir. Tabii Twitter derken, şirket olarak değil, kullanıcı kitlesi olarak söylemekteyim.

Halkla ilişkiler mesleği bir çok manada toplumsal yarar gözeten bir meslektir. Günümüzde bir çok ajans ve şirket tarafından toplumsal fayda değil, şirketsel fayda gözetilerek yapılsa da halkla ilişkiler, zamanla toplumun faydasına olan işler yaparak asıl görevini yerine getirecektir. Twitter, Facebook ve diğer sosyal ağlar da bu mesleğin hedef kitlelerle iletişime geçmesi için aracı olacaktır.

Twitter’ın yasaklanması, hem toplumsal, hem siyasi, hem ekonomik anlamda çok büyük sorunlar ortaya çıkarmıştır. Batıdan gelen olumsuz mesajlar bizi Avrupa Birliği’nden uzaklaştırıp Ortadoğu’ya hapsetmiştir. İş dünyası etkilenmiş, halkın sesini duyurabileceği bir alan daha kapatılmış, bir çok kurum, Twitter üzerinden kampanyalar yaparken mağdur olmuş kurumlar ve tüm bunların sebebi iki tane hesap ve Twitter’a karşı anlam verilemeyen bir öfke dolu hükümet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir