Videolardaki anket ve reklamların etkisizliği

Ah yeni medya ah. Markalara boşuna binlerce lira harcatan öyle özelliklerin var ki üzülüyorum. Her geçen gün kullanıcıları biraz daha içine alan, etki alanını biraz daha daraltan, baskı ve kontrol altına alıp izlemeye başlayan yeni medya sen hem markaları, hem de kullanıcıları ne durumlara düşürdüğünün farkında değilsim sanırım. Peki neden ‘ah yeni medya ah’ diyorum. Bir kaç sebebi var.

Video öncesi anketler

Bu sebeplerden birisi video anketleri. literatürde ismi nedir bilmiyorum; fakat bir haber sitesinde veya başka bir yerde video izlemeden önce karşımıza gelen ‘erkek misin, bayan mısın?’ soruları var ya, ondan bahsediyorum. Bugün önüme şöyle bir soru geldi: ‘Alışverişinizi Diasa’dan mı yapıyorsunuz?’ Yahu bu nedir? Bu hangi iletişim hedeflerine bu markayı ulaştırır? Bu soru markanın hangi stratejilerine yardımcı olur? Diasa’dan alışveriş yapmadığım halde ‘evet yapıyorum’ şıkkını işaretledim. Bu şekilde yapılan anketler araştırma yöntemlerinin hangi bölümüne giriyor merak ediyorum. Bunu en iyi @peraslan bilebilir. Saçma sapan sorularla videolarda tüketicilerin veya kullanıcıların karşısına gelen markalar, o soruların siz doğru mu cevaplandığını düşünüyorsunuz? Hayır, yanlış cevaplanıyor. Eğer bir insan bir haber izliyor ve o haberin videosunu merak edip açıyorsa bir an önce izlemek ister. Videoyu izlemeden önüne o anketler gelirse de bir an önce yalan yanlış cevaplayıp videoya geçmek ister. Bu tür yeni anket yöntemlerini iyi araştırmak lazım. Bütün haber sitelerinin video haberlerine pat diye bu anketlerini yapıştırırsanız paranız boşa gidebilir. Eğer kamuoyu araştırması yapmak isterseniz, Bu yöntem sizler için hiç de etkili değil, bilmenizi isterim.

Video öncesi reklamlar

Şimdi sıra geldi videoları izlemeden önce karşımıza gelen ve kapatılması imkansız olan size zorla izletilen ‘video öncesi reklamlara’. Bu tür reklamlar kullanıcının aklında kalmaktan ziyade zorlukla izletildiği için aklından ve bilincinden çıkma durumuna dönüşebilir. Bu tür reklamlar yada baskı yoluyla zorla izletilen reklamlar, kullanıcılarda markalara karşı olumlu bir tutum geliştirdiğine inanmıyorum. Eğer bir şey zorla oluyorsa, beyin o mesajı almak ve çözümlemek için direnecektir. Dolayısıyla, mesaj alımı reddedilecektir. Bu tür reklamların bir kaç türü oluyor; videoyu açtığımızda reklam başlarken reklamı geç butonu, reklam başladıktan 10 saniye sonra çıkan reklamı geç butonu ve tüm reklam boyunca size zorla izletildikten sonra videonun açıldığı reklam türü. İnanın sevgili markalar, bu tür bir medya planlaması size yeni medyada hiçbir geri dönüşüm sağlamayacaktır. Peki bir soru sormak istiyorum. Bunun etkililik oranını nasıl ölçümlüyorsunuz? Kaç kişi izledi, kaç kişi ‘reklamı geç’ dedi biliyor musunuz? Peki insanlar o videoyu açarken ve o videodaki içeriği almaya hazırlanmışken, farklı bir mesajı beyin algılar mı? bence algılamaz. Bu tür medya planlamaları parayı sokağa atmaktır.

Sonuç

Yeni medyada bu tür tüketici etkileşimleri iyi değerlendirilmeli, ölçümleme ve etkililik oranları iyi hesaplanmalı. Tüketicinin algısı ve beklentilerinin markalara en yakın olduğu mecralarda bu tür çalışmalar yapılmalı. Demek istediğim, bir tüketicinin ‘bombalı eylem’ haberini izlemek için bir videoyu açtığında karşısına ‘Diasa’dan mı alışveriş yapıyorsunuz’ gelmesi abes olacaktır. Aynı şekilde bu tür bir video haberi izlerken karşısına ‘deoderant’ reklamı gelirse, mesajın hiçbir etkililiği olmayacaktır. Bilginize.

Ali Yıldırım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir