Web sitelerin ziyaretçi sayısını nasıl öğreniriz?

Geçenlerde bazı web sitelerinin günlük veya aylık ziyaretçi rakamları lazım oldu. Örneğin, Hurriyet.com.tr’yi günde kaç kişi ziyaret ediyor? Örneğin Facebook’u, Twitter’ı veya diğer web sitelerini…

Bu konuyla ilgili çok güzel bir web sitesi keşfettim. ismi visualizetraffic.com . Web sayfasının ismini girdiğinizde size günlük kaç kişinin ziyaret ettiğini söylüyor. Doğruluk derecesi nedir? diye aklınıza bir soru gelebilir. Kendi blogumda kullandığım 4 adet istatistik programından elde ettiğim blogumun günlük ziyaretçi sayısı ile bu sitenin bana verdiği rakam aynı. Dolayısıyla istediğiniz bir web sitesinin veya blogun günlük kaç ziyaretçi aldığını ortalama olarak görebiliyorsunuz. Geçen ay bir etkinlikte tanıştığım popüler bir blogger kendi blogunun günlük 5 bin ile 10 bin arasında ziyaretçi aldığını yazdı. İnanamadım. Bir blog günlük bu kadar ziyaretçi nasıl alır diye düşündüm. Girdim bu web sitesine bir de baktım ki, günlük ziyaretçi sayısı ortalama 570.
O yüzden markalardan reklam, tanıtım almak isteyen blogger’ların blogları için bu web sitesini kullanabilirsiniz. Markalara gidip şişirilmiş ve satın alınmış takipçi ve ziyaretçilerle reklam talep eden blogger’ların varlığı aşikar. Bir de şöyle bir bilgi vereyim. Gerilla bir yazılımla blogunuzun ortalama online ziyaretçi sayısını ister 10, ister 100 olarak belirleyebilirsiniz. Bu yazılımla siteye her giren ziyaretçi farklı bir rakamlar karşılaşıyor. Sayfayı yeniledikçe online ziyaretçi sayısı değişiyor. O yüzden her blogda gördüğünüz onlarca online ziyaretçi rakamlarına inanmayın.

Bu arada benim blogumun günlük ziyaretçi sayısı 135, sayfa görüntüleme sayısı 250 civarıdır. Aylık 3 bin ziyaretçi, 5 bin civarı da sayfa görüntüleme gerçekleşmektedir. 2 ziyaretçi bile blogumdan faydalansa benim için en büyük mutluluktur.

Bana göre blog yazmak;  hobi olmalı, keyif aldırmalı, markaların esiri olmamalı, reklamlarla dolu olmamalı, blog yazmanın kriterleri olmamalı… Eğer markaların esareti altına girilirse ortada ne hobi, ne de keyif kalır.

“Web sitelerin ziyaretçi sayısını nasıl öğreniriz?” için 4 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir