Zaman Gazetesi’nin Son Günlerdeki Haberlerinin Analizi

zamanlogoNe oldu da Zaman gazetesi bu kadar agresifleşip, kendinden beklenmeyen çıkışlar yaptı? Hoşgörü ve sevgi pınarından beslenen bir yapıdan ortaya çıkan gazete, darbe dönemlerine bile özlem duyan tarihi manşetler attıran bu duruma nasıl geldi? Ne oldu da, ideolojik ve toplumsal olarak sürekli çatıştığı medya organlarının statükocu diline benzemeye başladı?

Doğruyu ve hakikati yayma politikasından, hedef gösterme politikasına geçmesinde etkili olan neydi? Zaman grubunun bağlı olduğu düşünce sisteminin izin vermediği bir yanlışa nasıl düştü?

Şimdi Zaman gazetesinin son günlerde haber metinlerinde kullandığı, hükümet karşıtı medya organlarının çoğunlukla tercih ettiği kelimeleri aşağıda bilginize sunuyorum;

“DAYATMA”http://www.zaman.com.tr/_istisare-degil-dayatma-toplantisi_2172889.html

Genellikle zorla ve kaba kuvvet kullanarak kabul ettirme anlamı taşımaktadır.

“HÜKÜMETİN İKİ DUDAĞI” http://www.zaman.com.tr/gundem_itoda-dershane-kapatma-tartisildi-isletmelerin-kaderi-hukumetin-iki-dudagi-arasinda-mi-olacak_2172885.html

İki dudağı arasında olmak, istişare etmeden tek bir kişinin karar verici olmasını ima eden söz.

“BAŞBAKAN’A AÇIK MEKTUP” http://www.zaman.com.tr/multimedia.action?sectionId=1&type=video&galleryId=142231

Açık mektup, genellikle dikkate almayan insanlara karşı uluorta sitem içeren yazılardır.

“ASKERİ REJİMLERİN YASAKLAMA GİRİŞİMLERİ BİLE BAŞARISIZ OLDU” http://gazete.netgazete.com/gazeteler_arsiv.php

Askeri rejimlere gönderme yapılıyor. baskı ile benzeştiriliyor.

“SUÇ MU İŞLEDİK” http://gazete.netgazete.com/gazeteler_arsiv.php

Sitem içeren bir başka başlık.

“KANUN ZORUYLA DERSANE KAPATMAYA İŞ DÜNYASI HAYIR DİYOR” http://gazete.netgazete.com/gazeteler_arsiv.php

Zor kelimesi, burada zor kullanmak anlamında kullanılmış…

Ve geldik dersane tartışmasının başladığı günün ertesinde Zaman gazetesinin atmış olduğu manşete. Bu manşet apaçık bir tehdit içeriyor aslında. Suçlama ve nefret ifadelerini de çağrıştırıyor. Darbeci yönetimlerle mevcut yönetimi bir tutuyor. Aslında bu hükümeti ve politikalarını sürekli beğenirken ve olumlu tutum sergilerken, birden bire böyle bir manşet atmak aslında Zaman gazetesinin toplumda bırakmış olduğu hoşgörü ve sevgi imajını biraz sarstı. Hoşgörü ve diyalog ikliminden yetişen bu gazete yönetmenlerinin bu derecelere gelmiş olması üzüntü verici tabi ki. Bakalım Hoca efendinin itidal ve hoşgörü çağrılarına karşılık Zaman aynı soğuk ve sert dilli üslubunu devam ettirecek mi?

Böyle devam ettiği sürece, Zaman gazetesi büyük itibar kaybı yaşayacaktır. Bu kadar farklı ve aksi yönde haber ve yayın politikası seyretmesi, etik de değil, caiz de değildir. Statükocu medya organlarının kullandığı darbe dönemi, dayatma, kanun zoru gibi suçlayıcı ifadeler, doğru bir bakış açısı değildir.

“BÖYLE BİR YASA DARBE DÖNEMİNDE BİLE UYGULANMADI” http://gazete.netgazete.com/gazeteler_arsiv.php 15 KASIM CUMA 2013

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir